Zagreb, 20. rujna 2019. (MPR) – Zagreb i Središnje klirinško depozitarno društvo (SKDD) bili su domaćini polugodišnjeg sastanka Izvršnog odbora organizacije ECSDA, (European Central Securities Depositories Association), središnjeg europskog udruženja depozitorija vrijednosnica. ECSDA okuplja 40 depozitorija iz 36 europskih zemalja, a njegovim Izvršnim odborom predsjeda Mathias Papenfuß, čelni čovjek njemačkog Clearstreama.

Dora Matošić, predsjednica Uprave SKDD-a je po završetku sastanka izjavila: „Zahvaljujem Izvršnom odboru ECSDA (European Central Securities Depositories Association) na prihvaćanju našeg poziva za održavanje sastanka u Zagrebu, kao i na prilici da kroz suradnju s udruženjem središnjih depozitorija drugih država članica Europske unije, koje prepoznajemo kao važnog partnera u usvajanju najboljih praksi u poslovanju središnjih depozitorija, nastavimo usklađivanje poslovanja sa zakonodavstvom Europske unije. SKDD, kao i drugi središnji depozitoriji Europske unije, kontinuirano ulaže napore u unaprjeđenje svih aspekata poslovanja, čemu značajno pridonosi upravo međusobna suradnja i koordinacija središnjih depozitorija kroz udruženje ECSDA. Čast nam je biti domaćin ovog sastanka Izvršnog odbora u Zagrebu, kojim se nastavlja dobra praksa ECSDA-e i stvara osnova za još uspješnije i bolje poslovanje u budućnosti.“

Mathias Papenfuß, predsjednik Izvršnog odbora ECSDA, koji broji 13 čelnika europskih depozitorija, a među kojima je i Dora Matošić, je govoreći o zagrebačkom sastanku istaknuo: „Iskreno zahvaljujemo SKDD-u, inače članici ECSDA, što su bili domaćini ovog sastanka Izvršnog odbora. Ovaj sastanak usmjeren je na upravljanje zajedničkim stavom industrije u područjima ključnima za europske depozitorije vrijednosnica, kao što je primjena europske regulative. Iznimno cijenimo prilog hrvatskog depozitorija našim zajedničkim razmišljanjima.“

Podsjetimo, Središnje klirinško depozitarno društvo usklopu svoje djelatnosti pruža usluge članovima, izdavateljima financijskih instrumenata, brokerima, bankama, HNB-u, osiguravajućim društvima i drugim sudionicima tržišta kapitala i tržišta novca. Uz to, usluge stoje na raspolaganju i ulagateljima odnosno vlasnicima financijskih instrumenata; dionica, obveznica i trezorskih zapisa, neovisno radi li se o vlasnicima koji su fizičke ili pravne osobe.